Yapay zekayla geliştirilen “sanal haber sunucusu vazifeye hazır

İHA

Son yıllarda gelişen yapay zeka teknolojileri sayesinde birçok şirket bu alana dev yatırımlar yapmaya çalışıyor ve yapay zekayı kendi işlerinde kullanmaya başlıyor.

Kuveyt Times’ın bir iştiraki olan Kuveyt News, yapay zekayla geliştirilen sanal haber sunucusu Fedha’yı tanıttı.

Sosyal medya hesabı üzerinden tanıtımı yapılan Fedha’nın dış görünüşü, sarı saçlı, renkli gözlü, siyah ceket ve beyaz tişört giyen bir bayan olarak tasvir edildi.

Fedha tanıtım görüntüsünde, “Ben Kuveyt’te Kuveyt News’te yapay zeka ile çalışan birinci sunucu olan Fedha. Ne cins haberleri tercih edersiniz? Fikirlerinizi duyalım.” dedi.

Kuveyt News Genel Yayın Direktör Yardımcısı Abdullah Boftain yaptığı açıklamada, Fedha’nın Kuveyt aksanına sahip olabileceğini ve çevrimiçi haber bültenlerini okuyabileceğini belirterek, şu sözleri kullandı:

Fedha, gümüşe, metale atıfta bulunan tanınan, eski bir Kuveyt ismidir. Robotları her vakit gümüş ve metalik renkli olarak hayal ederiz, bu yüzden ikisini birleştirdik. Fedha’nın sarı saçları ve renkli gözleri, ülkenin gurbetçi nüfusunu yansıttıyor.

Fedha yapay zeka ile üretilen birinci haber suncucu değil, 2018’de Çin devlet haber ajansı, kendi sanal haber spikerini tanıtmıştı.

300 milyon iş etkilenecek

Yatırım bankası Goldman Sachs tarafından geçen ay yayınlanan raporda, yapay zekanın 300 milyon tam vakitli işin yerini alabileceği belirtilmişti.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)