Xbox Series Konsollarında Emülatör Kullanımı Kısıtlandı

Microsoft tarafından, Xbox Series konsollarında emülatör kullanımı kısıtlamaya gidildi. Kelam konusu karar Nintendo kaynaklı olarak yaşanmış iken, kullanıcılar ortasında da büyük şaşkınlık yarattı. Ayrıntılar haberimizde.

Sahip olmadığınız bir sistemin oyunlarını diğer bir sistemde oynamaya yarayan emülatör uygulamaları, oyuncular ortasında sıkça kullanılıyor. Günümüzde Xbox Series konsollarında da emülasyon dayanağı var ve bu sayede, mesela Duckstation, Dolphin ve Xenia dahil pek çok uygulama ile PlayStation, Nintendo ve Xbox oyunlarını şimdiki sistemlerde oynayabilmeniz mümkün oluyor.

Elbette bu emülatörleri kullanabilmek için, muhakkak bir fiyat karşılığında konsolunuzu geliştirme ve test etme istasyonuna çevirebildiğiniz Geliştirici Modu’nu açmanız gerekiyor. Ederi yirmi dolar olsa da, kur kelam konusu olduğunda, ülkemizde yüksek fiyata çıkabiliyor. Üstüne üstlük, olağan bir halde oyun oynamak istediğinizde de aygıtınızı eski haline getirmek durumundasınız.

Microsoft’tan Xbox Series Konsollarında Emülatör Kullanımı Kısıtlama Kararı

Öte yandan, resmi Microsoft mağazası prensibinde “bir oyun sistemini yahut oyun platformunu emüle eden eserlere rastgele bir aygıt ailesinde müsaade verilmemektedir” ibaresi bulunuyor olsa da, şimdiye kadar kullanıcılar rastgele bir kısıtlama ile karşılaşmamışlardı. Lakin artık bu kısıtlamama durumu değişmiş üzere görünüyor. O denli ki, Xbox Series konsollarında bu uygulamaları yahut benzerilerini çalıştırmaya kalktığınızda, mağaza unsurunu ihlâl ettiği için durdurulduğu uyarısı çıkıyor.

Şirketten yapılan açıklama Nintendo kaynaklı bir durumun kelam konusu olduğuna işaret ediyor. O denli ki Microsoft Azure takımında olan Alyanna McKenna tarafından Twitter üzerinden yapılan paylaşıma bakılırsa, Japon konsol üreticisi ve oyun geliştiricisi ile alakalı yasal problemler emülatörlerin engellenmesine yol açmış. Her ne kadar emülasyonun kendisi yasadışı olmasa da, telif hakkı ile korunan konsollara ilişkin oyunlar olduğu için Nintendo ve bağlı kuruluşları ortasında meseleye yol açıyormuş. Buna ek olarak, şirket olarak güvenliği ciddiye aldıklarını da söyleyen McKenna birtakım emülatörlerin de müsaadeye gereksinim duyduğunun da kelamlarına eklemiş.

Her ne kadar Xbox Emulation Hub Discord kanalı üyeleri Amerika menşeli şirketi kararından döndürmek için harekete geçmeye hazırlanıyor olsalar da, üstteki açıklamaya bağlı olarak hiçbir sonuca ulaşılamayacağı aşikar.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)