La Liga’dan Barcelona’ya gözdağı! “Endişe duymalılar”

İspanya’da 1. ve 2. futbol kulüplerinin bağlı olduğu LaLiga kurumunun lideri Javier Tebas, Barcelona hakkında yeni açıklamalarda bulundu. 

Marca gazetesinin düzenlediği bir aktiflikte konuşan Tebas, “Barcelona, tüm olanlardan ötürü UEFA ve FIFA’nın açtığı soruşturmalardan telaş duymalı. Bu olay prestij manasında futbol tarihin en önemli olaylarından biri.” dedi.

“Negreira olayı” olarak kamuoyunda isimlendirilen Barcelona ile ilgili argümanlar çıktığından bu yana uykularının bölündüğünü anlatan Tebas, “Burada iki şey var. Biri hakemlerin satın alınabileceği ve bununla ilgili hiçbir kanıt yok. Oburu ise hakem kararlarını etkilemek için lobi yapılması ki bu çok önemli bir şey. Hakemleri etkilemek için para ödenmesi spor alanında çok önemli bir olay ve bence hata teşkil ediyor.” formunda konuştu.

LaLiga Lideri, Barcelona’ya verilecek muhtemel cezalarla ilgili bir yorum yapmaktan kaçınsa da, FIFA’nın Katalan kulübünün ligdeki puanını düşüremeyeceğini, Avrupa kupalarından men üzere bir cezanın ise UEFA’ya bağlı olacağını belirterek, “Haberler çıkıyor ve çıkmaya da devam edecektir zira medyanın rolünü yerine getirmesi kaçınılmaz. Bu yüzden Barça rahat olamaz. Barça idaresi İspanyol futbolunun ve kendi kadrosunun taraftarlarını rahatlatmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Negreira olayı”

İspanya’da maliye, eski Hakem Teknik Heyeti Lider Yardımcısı Jose Maria Enriquez Negreira’nın sahibi olduğu DASNIL 95 SL isimli şirketi vergi kaçırma teziyle soruştururken, Barcelona’nın bu şirkete 2001-2018 yılları ortasında toplamda 7,3 milyon avro ödediği ortaya çıkmıştı.

Barcelona’da mevcut idare tüm tezleri yalanlasa da, Negreira dışında Barcelona Kulübüne, eski liderlerden Jose Maria Bartomeu ve Sandro Rosell ile eski iki yöneticiye karşı, “sporda yolsuzluk, kulüp idaresinde usulsüzlük ve geçersiz ticari evrak düzenlemek” suçlamalarıyla dava açılması için yasal teşebbüs başlatıldı.

İddialarla ilgili İspanya Futbol Federasyonu, FIFA ve UEFA bünyelerindeki disiplin kurumları aracılığıyla soruşturma yürütme kararı almıştı.

KAYNAK: NTV SPOR
Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)