İtalya yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’yi engelledi

AA

İtalya’da son vakitlerin tanınan yapay zeka sohbet robotu ChatGPT hakkında dikkat çeken bir karar alındı.

İtalya Bilgileri Muhafaza Ajansı’ndan yapılan açıklamada İtalyan kullanıcıların ferdî bilgilerini yasa dışı biçimde topladığını belirtilen ABD merkezli OpenAI’nin geliştirdiği ChatGPT’ye İtalya’nın kapalılık standart ve düzenlemelerindeki gereklilikleri karşılayana dek erişimin süreksiz olarak engellendiği bildirildi.

İtalyan Dataları Müdafaa Ajansı, Microsoft tarafından mali açıdan desteklenen ChatGPT’nin kullanıcılarının yaşını denetim etmediğini, uygulamanın yalnızca 13 yaş ve üzeri bireylere açık olması gerektiğini belirtti.

“Yasal desteği bulunmuyor”

ChatGPT’ye yönelik soruşturma başlatan İtalyan kurumu ayrıyeten dataların toplanma tarzına yönelik kullanıcılara bilgi verilmemesini de ihlaller ortasında gösterdi.

Ajans, platformun işleyişinin altında yatan algoritmaları eğitmek için şahsî dataların büyük çapta toplanmasını ve saklanmasını haklı çıkaran rastgele bir yasal desteğin bulunmadığını da bildirdi.

ChatGPT’ye ait bu kararın 20 Mart’ta kullanıcı konuşmaları ve abonelere yönelik fiyatlı hizmete ödeme yapılmasıyla ilgili bilgilerde veri kaybının akabinde alındığı kaydedildi.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)