Elon Musk ve yapay zeka uzmanlarından ortaklaşa ikaz geldi! Mektup yazdılar: ‘Acilen durdurulmalı’

Dünyaca ünlü iş insanı Elon Musk, evvelki gün teknoloji kesiminin tanınmış birtakım uzmanlarıyla birlikte yazdığı bir açık mektubu yayınladı. Gönderilen mektubun alıcılarının ise yapay zeka geliştiricileri olduğu öğrenildi. Geçtiğimiz devirde yapay zeka konusundaki kaygılarını dillendiren Musk’a nazaran, yapay zeka çalışmaları acil olarak durdurulmalı.

Elon Musk ve yapay zeka uzmanlarından açık mektup!

Gönüllü halde hizmet verdiği bilinen Future of Life Enstitüsü, önceki gün Elon Musk başta olmak üzere 1000’i aşkın teknoloji uzmanının imzaladığı bir açık mektubu yayınladı. Mektupta yapay zeka geliştiricilerinin çalışmalarını durdurması talep edildi.

Mektubu imzalayan uzmanlara nazaran, son günlerde kıymetli dönüşümler geçiren yapay zeka çalışmaları aktüel durumda denetim edilemeyecek hale gerçek evriliyor. Bu halde sanayideki gelişme suratına kıyasla epeyce daha yavaş halde denetlenmiş oluyor.

“En az 6 ay orta verilmeli” denildi

Ünlü CEO Elon Musk’ın liderliğinde yayınlanmış olan mektupta yapay zeka sanayisi hiç kimsenin, hatta yaratıcılarının bile anlayamadığı, kestirim edemediği yahut muteber bir biçimde denetim edemediği durumda denildi. Yapay zeka için ‘her zamankinden daha güçlü dijital zihinler geliştirmek ve konuşlandırmak için denetimden çıkmış bir yarışa kilitlenmiş vaziyette’ tabirleri kullanıldı.

Uzman isimlere nazaran, mevcut çalışmalara en az 6 aylık bir müddet için orta verilmeli. Bu verilen orta devrinde ise hükümetler kesinlikle devreye girmeli.

“GPT-4 yapay zekası denetim altına alınmalı”

Ünlü şirket OpenAI tarafından geliştirildiği bilinen GPT yapay zekası da mektuba mevzu oldu. Elon Musk’ın en büyük endişelerinden olan yapay zekanın GPT-4 sürümü ile birlikte neredeyse olağan bir insanın yaratıcılık düzeyine eriştiği bilinmekte.

Açık mektupta Skype kurucusu Jaan Tallinn, Apple’ın ortaklarından Steve Wozniak, Yoshua Bengio ve Stuart Russell üzere yapay zeka uzmanlarının da imzaları yer aldı.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)