Elon Musk, insan beynine çip takmak için ortak arıyor

ensonhaber.com

İnsan beynine yerleştirilecek bir çip sayesinde beşerler ile bilgisayarlar ortasında direkt irtibat kurma gayesi ile yola çıkan Elon Musk’ın Neuralink projesi, 2020 yılında hayvanlar üzerinde denenmişti.

Neuralink, beyin bozukluklarını tedavi etmeye, insan beynini müdafaaya, geliştirmeye ve sonunda insanları yapay zeka ile birleştirmeye yardımcı olacak.

İnsan denemeleri için ortak arıyor

Elon Musk, artık şirketin geliştirdiği beyin çiplerinin beşerler üzerinde test edileceğini daha evvel açıklamıştı. Şirket, artık bunun için yeni ortak arayışına girdi.

Kaynaklar, Neuralink’in insan denemelerinin yürütülmesine yardımcı olması için nörolojik hastalık tedavi ve araştırma kuruluşu olan Barrow Nöroloji Enstitüsü ile görüştüğünü söylüyor.

Musk, Neuralink tarafından geliştirilen ve beyne yerleştirilen çipin beşerli deneylerinin 6 ay içinde başlamasını beklediklerini söyledi. Fakat bu testlerin başlaması için öncelikle ABD Besin ve İlaç Dairesi’nden onay alınması gerekiyor.

Elon Musk, şayet gelecekte implantları beynin daha derinine indirmeyi başarırlarsa, körlük ve depresyon üzere hastalıkların Neuralink ile tedavi edilebileceğini tez ediyor.

Hayvanlar ölmüştü

Hayvan savunucuları tarafından yapılan açıklamalarda, Neuralink teknolojisi kapsamında 23 maymunla ölümcül çalışmalar yapıldığı bu yılın başlarında ortaya çıkmıştı.

Sızdırılan 700 sayfalık evraklara nazaran, Neuralink testlerine giren 23 maymunun 15’i öldü. Daha sonra ise Elon Musk’ın sahibi olduğu biyoteknoloji firması Neuralink, beyin çipi teknolojisinin denenmesi sırasında sekiz maymunu öldürdüğünü itiraf etti.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)