Astronot Gezeravcı’nın uzayda yaptığı bitki deneyinin sonuçları açıklandı

AA

Ege Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, Alper Gezeravcı’nın uzay ortamında gerçekleştirdiği 13 deneyden birinin, EÜ Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı’ndan Doç. Dr. Rengin Özgür Uzilday’ın yönettiği “Schrenkiella Parvulanın Tuz Gerilimine Verdiği Cevapların Uzay Ortamında Araştırılması-Extremophyte” isimli deney olduğu vurgulandı. Doç. Dr. Barış Uzilday ve Prof. Dr. İsmail Türkan’ın da araştırmacı olarak katıldığı belirtildi.

Yüksek tuzlu ortamlara sağlam bitkinin, düşük yer çekimi şartlarında yüksek tuzluluğa karşı gösterdiği toleransın ne ölçüde sürdürülebilir olduğuna dair gerçekleştirilen deney müddetince, bitkinin günlük fotoğraflarının proje grubuna ulaştırıldığı söz edildi.

Mars’ı ıslah edebilmeyi sağlayacak öncü özelliklere sahip

Açıklamada görüşlerine yer verilen Doç. Dr. Barış Uzilday, şu bilgileri verdi:

Deney sürecinin devam ettiğini aktaran Doç. Dr. Uzilday, şunları kaydetti:

Bitkiler, deney sonunda astronotumuz Alper Gezeravcı tarafından hasat edildi. Bir solüsyon ile metabolik süreç büsbütün durduruldu. Daha sonra Milletlerarası Uzay İstasyonunda -80 santigrat derecede derin dondurucuya aktarıldı. Birebir sıcaklıkta kapsül içinde dünyaya getirildi. Oradan da ülkemize gelecek. Bunu takiben biz burada hem bitkilerin büyüme performansı hem de yeni jenerasyon RNA dizilime formülü ile hangi genler etkinleşmiş, mikro yer çekimi altında bitki tuza nasıl cevap vermiş bunları araştırmaya çalışacağız.

Rektörden kutlama

EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da uzay misyonunu tamamlayan Gezeravcı ile bilim insanlarını tebrik etti.

Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başlatılan Ulusal Teknoloji Atağı ve Türkiye Yüzyılı vizyonu kapsamında değerli projeleri gerçeğe dönüştürdüğünü aktaran Budak, şunları kaydetti:

Türk milletinin gurur kaynağı olan Gezeravcı, beşerli birinci uzay misyonuna ve Türk uzay bilim misyonuna imza atarak, ülkemiz tarihinde yeni bir sayfa açılmasına öncülük etti. Gezeravcı, 21 gün süren misyon boyunca Türk bilim insanları tarafından hazırlanan 13 bilimsel deney gerçekleştirdi. Ege Üniversitesi olarak ülkemize örnek olan bilim ve teknoloji öncelikli ekosistemimizi daha da güçlendirip, bilim ve teknolojide en ileri seviyeyi yakalamak, Türkiye Yüzyıl’ını Türk bilim yüzyılı yapmak için daha çok çalışacağız.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)